• Officium Beytepe-Kat:1 No:8
  • +90 312 232 30 20
  • info@dusleratolyesi.com.tr
Tv Reklamcılığı
Buradasınız: Anasayfa \ Tv Reklamcılığı
Televizyon programları içinde altta animasyonlu bir alt yazı gibi geçen reklamladır. Avantajı programı izleyen herkesin reyting kaybı olmaksızın ilgili reklamı görmesine olanak sağlamasıdır. Rtuk bant reklamı: ‘program yayını esnasında ekrandaki görüntü üzerinde, programın bütünlüğünü bozmamak kaydıyla, tanıtımı yapılan ürün, hizmet veya kuruluşun reklamının görüntüyü çerçevelemek yoluyla ya da alt yazı ile veya logosunu göstermek suretiyle yayınlanmasıdır.’ Şeklinde tanımlamaktadır. Bant reklamlar ekranın yaklaşık olarak beşte biri kadar alanda yayınlanır ve süresi 8 saniyedir.
Bir ürün, hizmet veya kuruluşun tanıtıldığı söz, görüntü ve müzik içeren tek bir reklâmdır. Spot reklam reklam kuşakları içinde yayınlanır. Hem ses, hem de görüntü kullanılması ve zamansal bir sınırı olmaması nedeniyle markamızı daha detaylı tanıtmaya olanak sağlaması avantajı vardır.
Ürünleriniz dizinin içinde oyuncular tarafından kullanılması, dizinin içindeki billboardlarda ürününüzün reklamının bulunması veya oyuncuların reklamı yapılacak ürünü kullanması gibi reklam uygulamaları ürün yerleştirme olarak adlandırılmaktadır. Bir ürün, hizmet veya ticarî markanın, ücret veya benzeri bir karşılıkla program içine dâhil edilerek veya bunlara atıf yapılarak, program içinde verildiği her tür ticarî iletişimidir.
Programların hedef kitlesiyle birebir iletişime geçme, prestij sağlayan bir nokta atışı yapmak konusunda reklam verene avantajlar sağlar. Sponsorluk yayın hizmetinin sağlanmasıyla veya görsel-işitsel eserlerin üretimiyle bağlantılı olmayan gerçek veya tüzel kişilerin adını, markasını, logosunu, imajını, faaliyetlerini veya ürünlerini tanıtmak amacıyla programlara yönelik yaptığı her türlü katkıyı anlatır. Sponsor firmalar programın başında ve sonunda, 5 ‘er saniyelik sunar/sundu, reklam aralarında devam ediyor/edecek yayınlarıyla kendi reklamlarını yapma imkanına sahiplerdir.
Reklamı yapılan ürün ve hizmetlerin alımını, satımını, kiralanmasını, reklama cevap veren kişinin adresinde gerçekleştireceği veya sağlayacağı mesajını veren reklamlardır. Bu reklamlar doğrudan ürünü televizyon vasıtayla satmak amacındadır. Genellikle reklamda yayınlanan call centerlara yönlendirme yapılır ve izleyicinin ürünü satın alması teşvik edilir. Tele marketing reklamları kanallarının önerdiği saatlerde ve 15 dakikalık reklam filmleri ile yayınlanır.
Entegrasyonu yapılacak olan ürün, programın, senaryonun doğal akışı içerisine yedirilmesidir. Bir konuşmada veya görsel olarak bir sahnede kurgu ile birlikte olarak organik bir şekilde yerleştirme yapılır. Burada izleyiciyi rahatsız etmemek gerekir. Yerleştirme çekimler sırasında yapılır. RTUK’un belirlediği kurallara göre program başlangıçında mutlaka ürün yerleştirme olduğunun bilgisi izleyiciye verilmektedir.