• Officium Beytepe-Kat:1 No:8
 • +90 312 232 30 20
 • info@dusleratolyesi.com.tr
Sıkça Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa \ SSS
Televizyona reklam vermek için işe televizyon kanalıyla bağlantınızı kuracak ajans seçimiyle başlamalısınız. Bu ajans sizin için uygun olan televizyon kanalları ve bu kanallardaki hangi saatlerde, hangi programda reklam vermeniz gerektiği konusunda danışmanlık da yapacaktır. Ürününüz ve markanız için en uygun olan reklamı yapmak için doğru karar vermek, alınacak olumlu geri dönüşler için oldukça önemlidir. Ajansınızla vereceğiniz medya planlamasına bağlı olarak, reklamın bütçesi de belirlenmiş olur. Böylece nerede, ne zaman, hangi ücretle reklam yapacağınıza karar vererek televizyona reklam yayınlatma sürecine başlayabilirsiniz.
Televizyon reklamlarının erişimi çok yüksektir. Markanızın milyonlarca insana aynı anda ulaşmasını sağlar. Hem göze, hem kulağa hitap eden bir mecra olduğu için müşterilerinizi ikna etmeniz çok daha kolaydır. Ayrıca prestij yönünden pek çok mecraya göre çok daha fazla etkilidir. Bu noktada tv reklamlarının markaya olan güveni arttırdığı da bir gerçektir. Siz de yüksek erişim sağlamak, hızlı frekans edinmek, dönüşleri ölçmek, duygulara hitap etmek istiyorsanız televizyona reklam vermelisiniz.
Doğru zamanda, doğru televizyon kanalına reklam vermek kadar, yayınlanacak reklamın içeriğini düzgün olarak hazırlamak da çok önemlidir. Bu nedenle etkili bir reklam filmi hazırlamak için size çözüm ortağı olacak ajansınızı doğru olarak seçmek gerekir. Düşler Atölyesi Medya olarak reklam filmi çekim sürecinde metin yazarı, stratejist, art direktör, sanat yönetmeni, tasarımcı gibi sektör uzmanları ile çalışıyoruz. Farklı çekimler yapabilen kameralar, oyuncu, dekorcu, müzik, dublaj, montaj gibi her alanda, alanının uzmanlarını bir araya getiriyoruz. Markanızı akıllara kazıyacak, reklamlar için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.
Televizyon kanallarına verilecek reklamın fiyatını etkileyen bazı unsurlar vardır. Bunlardan başlıcaları; televizyon kanalının reytingi, reklam vermek istediğiniz programın yayın saati, reklam veren firmanın sektörü, reklamın yayın frekansı ve kadar sure devam edeceği gibi faktörlerdir. Düşler Atölyesi Medya olarak müşterilerimizin en uygun koşullarda televizyona reklam vermesini sağlamakta, total satın alma hacminin getirdiği avantajları kullanarak fiyat avantajı oluşturmaktayız.
Tematik kanallardan olan haber kanalları haber ağırlıklı yayın yapan kanallardır. Ntv, Haber Türk, Cnn Türk, TGRT Haber, Kanal 24, Ülke Tv, Bügün Tv, A haber, Trt Haber gibi kanalların başlıca haber kanallarıdır. Hedef kitlesinde çoğunluklu erkek bireyler olan firmaların haber kanallarından etkili dönüşler aldığı gözlemlenmiştir. Haber kanallarının fiyatı da televizyon kanalının reytingi, reklam vermek istediğiniz programın yayın saati, reklam veren firmanın sektörü, reklamın yayın frekansı ve kadar sure devam edeceği gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.
OPT: Off Prime Time demek olup televizyon reklamları için fiyatların nispeten daha uygun olduğu saat dilimidir. Genelde saat 08:00-18:00 saatleri arasındaki yayınları kapsamaktadır.
PT: Prime Time demek olup 18:00-23:30 arasındaki reklam yayın saatledir. Genelde kanalların en çok izlendiği saatler olup, fiyat olarak gündüz kuşağına göre daha yüksek rakamların konuşulduğu saatledir.
Bant reklam program içinde alt yazı şeklinde geçen, ekranın 5/1 büyüklüğündeki sessiz reklamlardır. Programı izlemekte olan herkesin, reyting kaybı olmaksızın görebileceği reklam olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak fiyatı programına ve kanalına göre değişmekle birlikte spot reklama göre %25 oranında daha yüksektir. Spot reklamlar ise reklam kuşakları arasındaki tam ekran, sesli görüntülü reklamlardır. Hem göze, hem de kulağa hitap etmesi nedeniyle de etkinlik sağlayan reklamlardır. Süre olarak da daha uzun reklam filmi hazırlamaya uygundur. Ancak reklam kuşağı açıldığında kanal değiştirme riski olduğu için, programa göre azalan biz izleyici oranına sahip olabilir.
Haber, belgesel, spor, müzik ve benzeri türlerde olmak üzere yalnızca belli bir konuda yayın yapan televizyon kanalıdır. Örneğin NTV, Haber Türk, CNN Türk, TGRT Haber, Bügün Tv, TRT Haber, A Haber, Kanal 24 gibi kanallar haber ağırlıklı yayın yapan, haber temalı kanallardır. Kral Tv, Number One Tv, Power Türk gibi kanallar müzik temalı yayın yapan kanallardır. Yaban tv avcılık teması üzerine tematik yayın yapmaktadır. Bereket Tv çiftçiler özelindeki temasıyla yayın yapmaktadır. Ntv spor, spor temasında uzmanlaşarak yayın yapmaktadır. Özellikle spesifik bir hedef kitlemiz varsa, bu kitleyi kucaklayan kanallara reklam vermek uygun olabilir.
 • Hedefinizi ve Hedef Kitlenizi Belirleyin
  Reklamı kimin için yapıyorsunuz? Reklam vermekteki amacınız nedir? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin için en uygun medya planının yapılmasının temelini oluşturur.
 • Ön Gördüğünüz Bütçenizi Oluşturun
  Doğru ve etkili bir planlama yapılması için öncelikle seçeceğiniz reklam ajansınızla, konuya dair ayırdığınız bütçeyi şeffaf olarak paylaşmanızı öneririz. Böylece bütçeniz ve hedef kitlenize uygun bir medya planlaması hazırlanacaktır.
 • Medya Planlama Alternatiflerini Değerlendirin
  Medya planlama ekibimiz hedef kitlenize en uygun televizyon kanallarını, bu kanallardaki program türlerini ve yapılması önerilen reklam çeşitleri hakkında size detaylı bir çalışma sunacaktır. Bu çalışmayı referans alarak nerede, ne zaman ve nasıl bir reklam yapmalıyım sorularının cevabına ulaşabilirsiniz. Vereceğiniz karara göre reklam yayın sürecine geçilecektir.
 • Reklam Filminiz Hazırlayın
  Yayınlanacak reklamınız hazırsa medya planı onayına istinaden yayın sürecine geçebiliriz. Eğer yayınlanacak bir reklamınız henüz yoksa, film çekim sürecinde de beraber çalışabiliriz. Size özel hazırlanacak senaryo ve çekim önerilerini değerlendirerek, firmanıza en uygun reklam filmi prodüksiyonunu gerçekleştirebiliriz.
 • Reklam Yayın Takip Raporlarını İnceleyin
  Reklam filminizin istenilen plana uygun şekilde yayınlanıp yayınlanmadığına dair hazırlayacağımız raporla, yayın kontrollerinizi yapabilirsiniz.
 • Ödeme Sistemi Uygulayın
  Her mecra ve bütçe özelinde belirlenecek şartlara göre hazırlanan ödeme planı, medya planı ile birlikte sizinle paylaşılır. Belirlenen plana uygun olarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir televizyon kanalına reklam vermek istiyorsunuz ve tv reklam fiyatlarının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz? Müşteri temsilcilerimiz istediğiniz tv kanalının reklam fiyatları hakkında sizlere detaylı bilgi verecektir.